29 Травня 2019
Коли виникає потреба в кредиті, багато хто задається питанням: якщо узгодженого кредитного ліміту виявиться мало, чи можна буде оформити ще один кредит? Чи можна їх отримати в один день відразу кілька?
Відповіді на ці питання безпосередньо залежать від платоспроможності позичальника та його кредитній історії (КІ). При негативній КІ кредитні установи, швидше за все, відмовлятимуть в наданні кредиту. Тоді як при позитивній КІ – така можливість дійсно з'явиться, і отримати кілька кредитів одночасно буде цілком реально.
При цьому не слід забувати, що якщо у клієнта вже існують зобов'язання за кількома кредитами, банки і мікрофінансові організації також можуть відмовити в оформленні ще одного, незважаючи на своєчасне внесення платежів у повному обсязі. При цьому істотну роль в ухваленні рішення відіграватиме сума кредитування і терміни, що залишились до повного погашення. Чим вони менші – тим вища ймовірність узгодження чергового кредиту.
Знаючи "специфічні" тонкощі процесу отримання кредиту, все ж цілком можливо отримати кілька кредитів одночасно, навіть в один день. Маючи іпотечний кредит в банку, отримати споживчий кредит або мікрокредит позичальникові не складе великих труднощів. В день отримання іпотеки такому клієнтові навіть можуть запропонувати кредитну карту з невеликим лімітом, якою він може миттєво скористатись.
При цьому якщо клієнт має кілька товарних кредитів, в отриманні іпотеки банк може й відмовити. Причина в тому, що чим більша кредитна сума, тим ретельніше перевірятимуть клієнт, його доходи і витрати; товарні ж кредити, як правило, перевіряються дуже швидко – протягом кількох хвилин і не так ретельно.
Наявність декількох кредитних зобов'язань не варто приховувати при подачі заявки на черговий кредит. Банківська установа може витлумачити це як подачу завідомо неправдивої інформації про фінансовий стан і наслідки можуть виявитись досить непередбачуваними, аж до дострокового погашення або анулювання угоди. До того ж, цей факт буде вказано в кредитній історії.
На додаток, кредитор на свій розсуд може запропонувати позичальникові кредит з поручителями. Це робиться з метою зниження ризиків при виникненні в майбутньому фінансових складнощів у клієнта.
Особливою популярністю користуються кредитні карти. Їх можна оформити відразу в декількох банках, таким чином, в цілому накопичується значна сума. До того ж, у більшості випадків, якщо картою не користуватися, за неї не потрібно нічого платити. У МФО та ломбардах дані позичальників перевіряють не настільки скрупульозно і це також хороше джерело отримання кредитних коштів.
До кредитних організацій звертаються люди як з невисоким рівнем доходу, так і з доходами вище середнього. І всі хочуть отримати бажану суму тут і зараз. Іноді, коли доходи дозволяють, кредитор може запропонувати позичальникові оформити все відразу: іпотеку, заставний кредит, автокредит, кредитну карту або гроші готівкою та оформлення в кредит побутової техніки або меблів.
Щоб уникнути неприємних моментів, наприклад, пов'язаних з неповним або несвоєчасним внесенням платежу, обов'язково варто аналізувати свої фінансові можливості. При виникненні сумнівів – краще відкласти угоду на деякий час. Крім усього іншого, слід брати до уваги і непередбачені ситуації, коли через кризові явища в країні цілком можна залишитись взагалі без роботи, без основного джерела доходів. А кредити навіть в такій життєвій ситуації доведеться виплачувати в повному обсязі.
Кількість кредитів, які позичальник може мати одночасно, кожним кредитором визначається індивідуально. В середньому, залежно від банківської кредитної продуктової лінійки, це 5 кредитів.
Якщо клієнт всі можливі ліміти на отримання кредитних коштів вичерпав, кредитор пропонує рефінансування – сума заборгованості з відсотками переоформляється на новий, значно більший від попереднього, термін. До того ж, можна заборгованість за кількома кредитами рефінансувати в один. Окрему увагу варто приділяти послузі страхування кредиту – відмова від неї може збільшити процентну ставку та ризик відмови.
Фахівці з фінансового управління рекомендують обмежуватись 1-2 кредитами, щоб вони не стали причиною фінансових труднощів сім'ї.
Не зайвим буде обговорити з банківським співробітником способи збільшення періоду погашення зобов'язань за існуючими кредитами.
Часто позичальники не до кінця усвідомлюють той факт, що сума кредитних платежів істотно більша суми отриманих кредитних коштів. Особливо це стає помітним за наявності декількох кредитів. Тим уважніше варто аналізувати можливі ризики, які можуть порушити фінансову стабільність сім'ї: скорочення на роботі, поява проблем зі здоров'ям та ін.
Фахівці радять перед укладенням іпотечного договору або отримання автокредиту все ж відкласти суму грошей, рівну мінімум двом платежам по кредиту. Це буде хоч якоюсь страховкою на непередбачений випадок. Адже крім того, що потрібно знайти, де отримати кошти, важливо розуміти та бути впевненим у тому, що вийде його своєчасно і в повному обсязі погашати.
Вітається, якщо крім основного джерела доходів у позичальника будуть і додаткові.
Психологи прийшли до висновку, що більшість клієнтів, оформляючи кредити, керуються більше своїми емоціями, а не розважливістю. Тому рекомендують перед таким рішенням ретельно все обдумати, обговорити, розрахувати і перевірити.
Існує ще один прийом, яким користується багато хто, але все ж робити так небажано. Суть в тому, щоб подати одночасно декілька заявок на отримання кредиту в різні банки. Оскільки інформація в бюро кредитних історій оновлюється не відразу, а через кілька днів, то таке хитрування складно буде банкам відстежити. За відмінної кредитної історії близько 80% кредитних заявок, як правило, погоджуються.