Рубрики:

Гроші

29 Листопада 2019

Готівка під забороною: віддалена перспектива чи реальність

Готівка під забороною: віддалена перспектива чи реальність

У міру просування науково-технічного прогресу все більшої популярності набувають безготівкові розрахунки. Десь цей процес йде швидко, наприклад, в країнах Скандинавії, Сінгапурі, Гонконгу, Південній Кореї, а десь повільно (СНД, Латинська Америка).

Бажання відмовитися від використання готівки не завжди продиктовано зручністю розрахунків. Гроші все частіше фігурують у скандальній хроніці в зв'язку з причетністю до злочинів. З цієї причини влада багатьох країн намагається взяти під контроль обіг готівки.

Безготівкові кошти легше проконтролювати. Завжди є можливість дізнатися, звідки вони надійшли, за що і в якій кількості. Ланцюжок банківських операцій дозволяє виявити податкові махінації, відмивання грошей і навіть фінансування тероризму! З готівкою цього зробити не можна, що наводить на думку про заборону її використання.

Що думають вчені?

Міжнародна організація FATF, що займається розробкою фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей, готує варіанти максимального обмеження використання готівки, а в перспективі – відмова від неї на користь безготівкових платежів.

Наприкінці 2018 р. FATF опублікувала звіт, в якому акцентувала увагу на необхідності активно боротися з відмиванням грошей, а одним із запропонованих способів було виведення з обігу купюр крупного номіналу (500 євро, 100 $). Це повинно знизити можливість фізичного транспортування великих сум.

Ідею виведення з обігу купюр великого номіналу підтримують і вчені Гарвардського університету. Вони провели дослідження під керівництвом екс-гендиректора банку Standard Chartered П. Сендса. Суть дослідження зводилась до того, що позбавлення від банкнот високого номіналу призведе до зниження кількості злочинів. Зараз готівкою обслуговуються 60% кримінальних платежів, а в торгівлі забороненими речовинами їх частка становить 80%. Сукупна сума коштів криміналу в світі – 2 трлн. $, а виявити й вилучити вдається лише 1% з них.

Найбільш небезпечними в кримінальних колах вважаються банкноти 100 доларів, 50 фунтів стерлінгів, 500 євро, 1 тис. швейцарських франків. Вартість надрукованих Європейським Центральним Банком (ЦБ) банкнот в 500 євро – 322 млрд. євро (30% всієї готівки), кількість банкнот – 3% від обороту. Ця банкнота в кримінальному світі отримала назву "Бен Ладен" за її значимість і рідкість. Зі зменшенням кількості таких купюр зростуть ризики, а з ними й зменшаться спроби незаконних операцій з готівкою.

Скептики впевнені, що злочинність у такий спосіб знищити не можна, оскільки вона існувала й до появи грошей.

Що думають економісти?

Зараз у світі склалася несприятлива ситуація в економіці. Багато країн намагаються її змінити, домогтися необхідних темпів зростання інфляції. Для цього банки штучно намагаються утримати процентні ставки, близькі до нуля. Це мало допомагає в досягненні мети, але навіть очевидна неефективність їх не зупиняє. Багато банків знижують процентні ставки до від’ємних значень, наприклад, в Японії. У перспективі така стратегія може закінчитись крахом фінансової системи. Але якщо ставки підняти, збанкрутує багато держав.

До чого це може призвести? Люди не захочуть тримати гроші в банках і активно зніматимуть їх зі своїх рахунків. Але віддати гроші готівкою всім бажаючим не зможе жоден банк, оскільки такої кількості грошей просто немає. Масове зняття готівки викличе крах фінансової системи, тому ЦБ намагаються уникнути несприятливого сценарію. Єдиний спосіб вийти з положення – заборонити користуватись готівкою. У цьому випадку люди будуть змушені зберігати гроші в банках.

Перспективи

У деяких країнах і до економічної кризи йшли шляхом відмови від готівки. Наприклад, Норвегія до цього йде вже кілька років. Зараз там пам'ятають, як виглядають гроші тільки 6% населення. В основному це люди похилого віку, яким важко адаптуватися до сучасних технологій безготівкового розрахунку. Що стосується країн Східної Європи, то тут відмова від готівки не загрожує ще мінімум кілька десятків років, оскільки більшість людей вважає за краще мати гроші в кишені, а не картки в гаманці.

Україні відмова від готівки найближчим часом не загрожує. Тут готівковими грошима при розрахунках користуються 50% населення. Важко уявити, що хтось буде розраховуватись картками на ринках чи в кіосках. Крім того, відмова від готівки – це певний ризик, особливо в Україні, де системи розрахунків, на відміну від країн Західної Європи, не працюють ідеально.

Швидкі онлайн кредити на картуКредити з 18 років на картуТермінові кредити без відмови онлайнКредит онлайн на карту без довідок про доходиКредитний онлайн-калькуляторЦілодобові кредити на картуСпоживчий кредит на картуКредити на карту онлайн з поганою кредитною історієюТерміново гроші в борг не виходячи з домуОнлайн кредит 365 днівЕкпрес-кредит онлайн на картуМиттєві, моментальні кредити на картуКредит без застави та поручителівШвидкі кредити для підприємцівОнлайн кредити, гроші до зарплатиІнтернет-кредитування на карту онлайнОнлайн заявка на швидки кредит готівкоюМікрокредити в Україні на карту і готівкоюМінікредити в Україні готівкою та на картуОнлайн кредити, займи на банківську картуКредити на карту не виходячи з дому від Глобал КредитШвидко гроші на карту онлайн та готівкоюСловник кредитних термінів і визначеньТермінові кредити оналйн на картуУчасники ринку мікрокредитувания України