12 Червня 2019
Процедура повернення грошей на карту, списаних з неї, називається чарджбеком. Давайте розберемось, в яких ситуаціях і як вона здійснюється в системах Mastercard і Visa, а також дізнаємось, як можна повернути кошти, відправлені шахраям. Отже, розглянемо все більш детально.
У перекладі з англійської термін «charge back» означає «поворотний платіж». Чарджбек можливий за різних ситуацій. Наприклад, при оскарженні виконаної транзакції. Ініціатором може виступати і держатель картки і сам банк-емітент.
Крім користувачів банківських карт, скористатися процедурою чарджбека можуть і власники електронних гаманців. Як правило, гроші повертаються на гаманці й карти, якщо були відправлені брехунам (інтернет-магазинам, що не доставили товари, онлайн-казино чи форекс-брокерам).
Процедура чарджбеку здійснюється при наступних ситуаціях:
З боку банку в цьому процесі бере участь 2 банки: банк, який випустив картку і банк, який цю карту обслуговує. А ось клієнт за допомогою цієї послуги зможе повернути гроші, неправомірно списані з банківської карти.
На пострадянському просторі процедура чарджбеку регламентована в більшості країн і може бути ініційована з наступних причин:
Чарджбек проводиться найчастіше, якщо дані картки клієнта потрапили до шахраїв. У такій ситуації банківська організація зобов'язана повернути клієнтові всю суму, списану з його карткового рахунку. При цьому банк-емітент взаємодіє з банком-еквайром, а також діє відповідно до процедури чарджбека, прийнятої платіжними системами.
Однак, якщо банк доведе, що держатель картки сам добровільно надав сторонній людині cvc-код або ж пін-код, в процедурі чарджбеку буде відмовлено, адже клієнт порушив вимоги безпеки і правила користування платіжною карткою.
Це досить тривала процедура, яка здійснюється протягом 45-560 днів. Як показує практика, в більшості випадків чарджбек здійснюється 4 місяці, тобто 120 днів.
Чарджбек проходить в кілька етапів, які тривають протягом встановленого часу. Це обумовлено правилами проведення чарджбеку. За цей період перевіряють дані, щоб повністю виключити можливі випадки шахрайства.
Чарджбек по картах Visa або Mastercard виконується поетапно. Зазвичай ця процедура складається з 4-9 етапів, але в складних ситуаціях їх може бути більше.
Розглянемо стандартну процедуру, що складається з 9 пунктів:
Назвемо причини, за якими найчастіше приходить відмова в чарджбеку:
Слід зазначити, що банки України досить неохоче приймають такі заяви. Як правило, банківські співробітники намагаються переконати клієнта в неможливості чарджбекe, щоб власник карти передумав подавати заяву. На жаль, навіть якщо заяви приймають, запит в банк-еквайєр і платіжну систему не направляють, а причину для відмови придумують самі менеджери.
Єдине, що може зробити клієнт в подібній ситуації – наполягати на своєму, посилаючись на законодавчі норми і регламенти чарджбеку. Якщо заяву приймуть, необхідно контролювати дії банку.
Давайте розглянемо алгоритм дій людини, яка зіткнулася з шахраями або опинилась в іншій ситуації, що передбачає можливість чарджбеку, і хоче повернути гроші:
Якщо ви думаєте, що продавець Вас обдурив – не поспішайте займатись процедурою чарджбеку. Для початку спробуйте зв'язатися з ним і змусити повернути кошти. Вступити в переговори і знайти компроміс набагато легше і швидше. Надішліть продавцеві письмову претензію. У Ваших же інтересах зберігати листування і записувати на диктофон всі телефонні розмови. Так буде значно простіше довести обман продавця.
Якщо не вийшло врегулювати конфлікт – пишіть заяву на чарджбек. У кожного банку своя форма заяви, тому її можна взяти лише в банку. Копії всіх листувань і документації потрібно додати до заяви. Наведені докази повинні підтверджувати неправомірні дії продавця і його невиконання зобов'язань.
З такою процедурою співробітники фінансово-кредитної організації не часто стикаються, тому не дивуйтесь, якщо обслуговуючий Вас менеджер не знатиме, що таке чарджбек. Просто скажіть, що Ви хочете оскаржити грошову операцію по карті. Ваше завдання – подати заяву, а їх – прийняти її у Вас і дати хід. Якщо у відділенні банку не знають як виглядає ця процедура, не переживайте, заяву передадуть в головний офіс, а там вже точно знають, що з ним робити.
Отримавши Вашу заяву, банк запустить процедуру чарджбека, яка як вже йшлося на початку, може зайняти від 3-18 місяців. Скільки б часу не знадобилося, в решті решт, Ви отримаєте офіційну відповідь, а разом з нею й гроші. Якщо прийде відмова, у Вас є можливість опротестувати її. При цьому необхідно надати банку нові докази, і тоді він буде змушений продовжити процедуру.
Якщо Вам знову відмовили в чарджбеку, проте Ви впевнені, що транзакція сталася неправомірно або з боку продавця проглядаються шахрайські дії, сміливо подавайте позов до суду. Правосуддя не звертає увагу на процедуру, затверджену платіжними системами. Там керуються законами та юрисдикцією держави, а також положеннями договору, укладеного з банком. Іншими словами, ситуація розглядається за іншою схемою, а значить є всі шанси, що позов буде задовільнений. Якщо продавець не перебуває під юрисдикцією тієї ж держави, що й Ви, подати позов буде досить проблематично.