25 Червня 2018

Тенденції приватних безготівкових розрахунків в Україні

Тенденції приватних безготівкових розрахунків в Україні

У звітності НБУ останнім часом фіксується зростання безготівкових розрахунків. Громадяни України все частіше стали використовувати для розрахунків платіжні картки. Згідно статистичних даних на 01.04.2018 р., ¾ від загальної кількості операцій, здійснених за допомогою банківських карток, відводять на оплату товарів та наданих послуг (77,7%), а ¼ – це зняття готівки (22,3%). За перше півріччя 2018 р. оборот за безготівковим розрахунком виріс на 3%.

55,6% української валюти, що пройшла через пластикові картки – зняття готівки, інші 44,4% – безготівкові розрахунки. Виходячи з цього, можна сміливо сказати, що трохи більше, ніж половина українців – прихильники розрахунків «живими» грошима.

Чому варто відійти від готівкових розрахунків

У багатьох розвинених країнах безготівковий розрахунок відсунув розрахунки готівкою на задній план, наприклад, в Швеції і Данії, операції за безготівковими розрахунками складають вже більше 90%. Запозичивши такий досвід, НБУ взяв курс на безготівкову економіку (cashless-економіку).

Неодноразово і провідні світові економісти, і економісти Нацбанку відзначали, що великий обіг «живих» грошей в країні – це ознака високого росту тіньової економіки, а вагома частка оборотів за безготівковим розрахунком є характерною рисою розвинутої економіки.

З цього випливає, що чим більше буде проводитись операцій за безготівковим розрахунком, тим швидше економіка України опиниться поза тіньових розрахунків.

Виходячи з документу НБУ "Комплексна програма розвитку фінансового сектора до 2020 року", регулятором поставлене ​​завдання – досягти рівня інфляції 5% до 2020 року. У цьому ж документі чітко прописати необхідність пріоритетного розвитку безготівкових розрахунків та знизити показник позабанківських розрахунків до 9,5% ВВП до 2020 року. У 2014 році цей показник був на рівні 18,1%, а в 2018 – 11%. У перспективах Нацбанку до 2020 року підвищити рівень безготівкових розрахунків, а саме досягти 55% (2014 року – 25%).

Зараз безготівкові розрахунки українців складають 44,4%. Скориставшись досвідом світової практики і обмеживши кількість кешу, починаючи з минулого року, НБУ знизив максимально допустимий ліміт при розрахунках готівкою. Сьогодні він становить 50 тис. грн. замість 150.

До 2020 р поставлена ​​мета максимально збільшити кількість пристроїв, які дають можливість проводити безготівкові розрахунки (РОS-термінали). Якщо в 2014 р на 1 млн. жителів їх доводилося 4,7 тис. шт., то до 2020 року їх показник планується підвищити, він повинен становити 11 тис. шт. на 1 млн. жителів.

Нацбанк України констатує факти: сьогодні кожна друга безготівкова операція – це розрахунок в магазинах (50,6%), друге місце займають розрахунки за покупки або надані послуги в мережі інтернет (40,7%), на третьому місці – грошові перекази на банківські картки (6,7%).

Згідно статистики Нацбанку, на сьогоднішній день з 59,9 млн. пластикових карт активні лише 34,8 млн. шт. (58%).

Безконтактні платежі в тренді

Високими темпами зростає кількість безконтактних пластикових карт. Це 5% за останні 3 місяці. На банківському ринку вони з'явились в 2014 р., але сьогодні їх частка в Україні становить менше 10%. У Польщі ще кілька років тому такі безконтактні карти мали ширше застосування (80%), а церковні пожертвування у Франції та Великобританії з недавніх пір стали приймати через термінали безконтактних розрахунків.

Український процесинговий центр оприлюднив дані за перші 3 місяці 2018 р., згідно яких, кількість проведених операцій за допомогою таких карток збільшилась у 2 рази порівняно з тим же періодом минулого року.

70% таких операцій складають розрахунки в торгових центрах, 11% – оплата в закладах громадського харчування, 6% – послуги на автозаправках і 5% – проїзд в метро.

Хочеться звернути увагу, що мешканці великих міст відзначили зручність безконтактного розрахунку за проїзд в метро, ​​тому що за перший квартал 2018 року кількість здійснених платежів збільшилася в 6 разів.

Не можна не відзначити інновацію останнього часу – безконтактні розрахункові операції за допомогою гаджетів, які підтримують NFC технологію. ПриватБанк зробив таку функцію доступною для власників пластикових карт Mastercard. Таких розрахунків ще дуже мало (менше 1%), але вони впевнено набирають обертів.

Термінали і банкомати

Незважаючи на той факт, що в квітні на кожному кроці працювало 257,7 тис. платіжних пристроїв – терміналів, яких з початку року стало більше на 2,4%, платежі через них складають всього 2% від загального обсягу за безготівковим розрахунком. Однак, експерти НБУ відзначають, що велика частина з них – це торгові платіжні термінали, виходячи із середньостатистичних показників, один такий термінал в місяць обслуговував 476 операцій, загальна сума за якими сягає 113 тис. грн. Пристрої програмно-технічних комплексів самообслуговування становлять 16,4 тис. одиниць (їх кількість зменшилась на 3,7%).

Такий стан справ з платіжними терміналами не викликає загального подиву, адже з моменту своєї появи такі пристрої не змінилися, чого не можна сказати про банківські технології, які вдосконалюються з кожним днем. Якими наданими послугами може здивувати сьогодні звичайний термінал? У кращому випадку – зарахувати гроші на картку, всі інші платіжні операції можна без зусиль здійснити через інтернет, не виходячи з дому, а за наявності гаджетів – в будь-якому зручному місці.

На сьогоднішній день в Україні в наявності 18,6 тис. банкоматів, з початку 2018 року їх стало на 23 одиниці менше.

Онлайн-кредитування на карту через інтернет витісняє кредити готівкою

Галузь онлайн-кредитування, з виплатою позик на карту позичальника, в останні 2-3 роки масштабно розвивається. Сервіси, що пропонують такі послуги, ростуть як гриби після дощу. Дійсно, це дуже зручно:

Зручний і простий сервіс онлайн-кредитування надає Глобал Кредит. Для отримання кредиту достатньо:

  • зареєструвати особистий кабінет на сайті;
  • заповнити поля анкети позичальника;
  • відправити заявку на обробку;
  • після схвалення заявки моментально отримати гроші на карту.

Оформляйте онлайн позики в Глобал Кредит і отримаєте всі переваги сучасних фінансових технологій.

Швидкі онлайн кредити на картуКредити з 18 років на картуТермінові кредити без відмови онлайнКредит онлайн на карту без довідок про доходиКредитний онлайн-калькуляторЦілодобові кредити на картуСпоживчий кредит на картуКредити на карту онлайн з поганою кредитною історієюТерміново гроші в борг не виходячи з домуОнлайн кредит 365 днівЕкпрес-кредит онлайн на картуМиттєві, моментальні кредити на картуКредит без застави та поручителівШвидкі кредити для підприємцівОнлайн кредити, гроші до зарплатиІнтернет-кредитування на карту онлайнОнлайн заявка на швидки кредит готівкоюМікрокредити в Україні на карту і готівкоюМінікредити в Україні готівкою та на картуОнлайн кредити, займи на банківську картуКредити на карту не виходячи з дому від Глобал КредитШвидко гроші на карту онлайн та готівкоюСловник кредитних термінів і визначеньТермінові кредити оналйн на картуУчасники ринку мікрокредитувания України