29 Квітня 2018

Як ефективно управляти сімейним бюджетом

Як ефективно управляти сімейним бюджетом

Практично кожна сім'я періодично стикається з фінансовими труднощами. Досить часто вони виникають через неоптимальне планування сімейного бюджету. При грамотному розпорядженні грошима, подібних труднощів можна уникнути. Як припинити вести спосіб життя ‒ від зарплати і до зарплати та жити по-новому, почавши грамотно планувати сімейний дохід ‒ читайте в цій статті.

Управляти своїми сімейними коштами ‒ завдання непросте. Адже для цього необхідно врахувати потреби кожного члена сім'ї: дружини, чоловіка та дітей. Через це часто можуть з'являтись розбіжності. Однак, постійно плануючи свої фінансові витрати, родина покращує фінансову дисципліну і починає ефективніше використовувати свої кошти. Наприклад, сім'я може значно швидше, ніж передбачалось повернути борги, якщо вони є або заощадити частину грошей. Як результат ‒ фінансове становище такої сім'ї може відчутно поліпшитись.

Перед тим як починати планування свого сімейного бюджету, потрібно максимально чітко усвідомити, що відповідальне ставлення до власних грошей ‒ не означає, що Вам потрібно буде відмовляти собі у всіх життєвих задоволеннях або ж стати скупим. Не рідкістю є ситуація, за якої сім'я планує придбати щось серйозне (машину, дачу, будинок, тощо) і заради цього всі члени сім'ї обмежуються в чомусь. Вони не можуть собі дозволити нічого зайвого. Врешті решт придбання такої бажаної речі в майбутньому не принесе очікуваного задоволення.

Щоб через кілька років не стати скнарою, який трясеться над своїми грішми, необхідно правильно підійти до даного питання. Найкраще написати приблизний план, якого потрібно дотримуватись, переходячи від одного пункту до іншого.

Суворий облік доходів і витрат

Даний, на перший погляд, банальний, пункт у плані, насправді може зробити диво і відчутно допомогти в керуванні сімейним бюджетом. Ми радимо спочатку написати план як мінімум на місяць, а вже після цього почати планування Ваших фінансів на більш тривалий термін.

Починати планувати свій сімейний бюджет, потрібно проаналізувавши всі доходи і витрати за попередній період. Приблизно за останніх кілька місяців. Це необхідно для того, аби побачити повну картину Вашого фінансового стану на даний період. Тому 3-4 місяці постійно ведіть облік всіх своїх витрат і доходів, після чого детально вивчіть наведені цифри і беріться за оптимізацію. Займатись плануванням сімейного бюджету необхідно один раз протягом місяця. Це комфортно і легко, тому що дохід, найчастіше, отримується членами сім'ї з такою ж періодичністю.

В першу чергу потрібно визначити доходи, що будуть отримані з усіх джерел. Сюди потрібно включити заробітну плату, виплати по депозитах, додатковий заробіток, соціальну допомогу та інші надходження.

Починати треба з детального переліку всіх джерел доходів, що поповнюють Ваш сімейний бюджет. Після цього потрібно внести всі статті з витратами, причому бажано, аби вони були згруповані:

  • виплати по кредитах (якщо є);
  • розваги, дозвілля та відпочинок;
  • непередбачені витрати;
  • обов'язкові щоденні витрати;
  • витрати на харчування;
  • сплата комунальних послуг.

Після того, як будуть отримані перші доходи, потрібно розписати їх за відповідними пунктами і відразу ж почати заповнювати пункти з витратами. Щоб полегшити собі роботу, Ви можете придбати конверти і розкладати гроші в них ‒ на продукти харчування, комунальні послуги та ін. Потрібно максимально дотримуватись складеного плану і намагатися не перевищувати лімітів, які Ви для себе встановили.

Далі потрібно запланувати витрати. Їх відразу ж треба розділити на 4 пункти:

  • особисті витрати дружини;
  • особисті витрати чоловіка;
  • витрати на дітей;
  • сімейні витрати.

Далі, вже окремо потрібно запланувати кожну категорію, оптимізуючи витрати зважаючи на терміновість і важливість.

Першочергово потрібно виділити кошти на погашення кредитів і боргів, якщо вони у Вас є, після цього ‒ на заощадження. І лише після цього ‒ на якісь поточні потреби сім'ї. Сюди можна включити такі статті витрат як оплата комунальних послуг, медицина, транспорт і харчування. Ще необхідно створити таку статтю як «непередбачені витрати», якщо несподівано хтось захворіє або потрібно буде відремонтувати якусь зламану річ. Але не можна забувати про фінансування таких пунктів як розваги і відпочинок.

Виконання поставленого перед собою плану

Після того як Ви заплануєте сімейний бюджет, потрібно суворо дотримуватись написаного Вами плану і постійно вести облік та підрахунок своїх щоденних витрат і доходів. Зручніше за все робити це в блокноті, записуючи туди всі свої витрати і складаючи чеки за покупки. Однак, якщо Ви сучасна людина, яка на «ти» з комп'ютером, можете використовувати для обліку сімейного бюджету якусь комп'ютерну програму, наприклад Excel. У даній програмі є можливість автоматизувати розрахунки. Існують також більш складні програми, що спеціально розроблені для обліку сімейного бюджету. Тому, якщо Ви поставите конкретну мету ‒ знайти програму, яка допоможе Вам планувати сімейний бюджет, її без особливих проблем можна знайти в мережі Інтернет.

Аналіз

Яким би методом керування сімейним бюджетом Ви не скористалися, наприкінці місяця завжди необхідно проаналізувати наскільки точно Ви дотримувались запланованого бюджету. Якщо вийшло так, що доходів виявилося більше, ніж було заплановано, а витрат менше, можна вважати що бюджет Ви перевиконали. А якщо у Вас вийшло навпаки ‒ тоді бюджет не виконано. За такої ситуації потрібно виконати детальний аналіз того, що може бути причиною невиконання плану по доходах і витратах і, взявши до уваги всі помилки, запланувати свій сімейний бюджет на наступний період. Однак, навіть після того як Ваше фінансове становище значно покращиться, не варто припиняти планування свого сімейного бюджету. Високих результатів досягти можна лише тоді, коли це планування буде постійним.

Світові напрацювання з планування сімейного бюджету

Схема №1

Автор популярної книги "The Only Investment Guide You'll Ever Need" (Єдине керівництво з інвестування, яке коли-небудь Вам може знадобитись) Ендрю Тобіаса, дає дуже ефективні і прості рекомендації щодо вирішення проблем, які часто виникають з плануванням сімейного бюджету:

  1. Позбавтесь усіх своїх боргів і кредитів аж до знищення кредитних карт.
  2. Почніть відкладати і/або інвестувати 20% свого заробітку (ні за яких умов не витрачайте ці гроші).
  3. Постарайтесь жити на задоволення на ті 80%, які у Вас залишилися.

Все дуже просто, чи не так? Однак, запам'ятайте послідовність ‒ спочатку відкладіть та/або інвестуйте 20% і, лише після цього можете витрачати решту 80%. В іншому випадку, коли місяць добіжить кінця, може виявитись, що Вам вже нема з чого інвестувати та/або відкладати. До слова, якщо 20% для Вас на даний момент сума дуже велика, почніть з 10% або з 5% ‒ головне почати і створити хоча б мінімальний фонд заощаджень своєї родини. Аби максимально посилити цю методику, Ви можете в кінці кожного місяця вносити в цей фонд гроші, які залишаться після всіх Ваших витрат.

Схема №2

Автори іншої популярної книги "All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan" (Увесь Ваш добробут: головний фінансовий план на все життя) стверджують, що для досягнення фінансових успіхів, потрібно контролювати 3 області Ваших фінансів і постійно тримати їх у стані певного балансу. З цієї причини він пропонує завжди розділяти сімейний дохід на 3 частини:

  1. 50% доходу необхідно витрачати на якісь потрібні Вам речі: одяг, страховка, транспорт, оренда, продукти.
  2. 30% можна витратити на якісь бажані речі: хобі, книги, театр, кіно, кафе, ресторани, прикраси, модний одяг та ін.
  3. 20% доходу потрібно використовувати на погашення кредитів, боргів і для заощадження.

Дотримуючись такої схеми, Ви рятуєтесь від кредитів і боргів, відкладаєте досить велику суму грошей на зберігання і залишаєте собі можливість витратити гроші на дозвілля і розваги. Можливо, за Вашого теперішнього рівня доходів, у Вас не вийде відразу підлаштуватись під цю схему, але Ви можете розглядати її як свого роду орієнтир.

Схема №3

Третя схема ‒ це правило 60%, запропоноване автором статей на інтернет-ресурсі MSN Money, Річардом Дженкінсом. Він рекомендує увесь свій загальний дохід розділити на п'ять частин, звідки близько 60% завжди витрачається на поточні витрати.

  1. Розваги ‒ 10%.
  2. Непостійні витрати ‒ 10%.
  3. Довгострокові виплати і покупки ‒ 10%.
  4. Накопичення на пенсію ‒ 10%.
  5. Поточні витрати ‒ 60%.

Як можна оптимізувати та збільшити свій сімейний бюджет

Позбавлення від шкідливих звичок

Крім алкоголю і куріння, до шкідливих звичок відносяться також відсутність самоконтролю і нестриманість в будь-яких інших витратах. Іноді зустрічаються люди, які потрапивши до якогось супермаркету чи магазину побутової техніки, миттєво забувають про свої статті в сімейному бюджеті. При виникненні подібних ситуацій ми радимо лише одне: не забувайте про ту мету, яку Ви поставили перед собою. Наприклад ‒ придбання автомобіля або сімейна відпустка в Європі.

Навчіться пасивно заробляти

Отримання пасивного доходу ‒ дуже хороший варіант поповнення сімейного бюджету. Однак, більшість людей, почувши такі слова як: «депозити», «цінні папери», «інвестиції» та ін., розгублюються і не знають куди краще вкласти свої гроші. Нічого страшного в цьому немає, у якості початкового етапу пасивного заробітку, можна вибрати депозитну програму з максимально високими відсотками і вкласти туди певну суму, яка почне приносити Вам пасивний дохід.

Активний дохід

Ніщо не зможе наповнити Ваш сімейний бюджет так ефективно, як власна справа. Під час планування свого бізнесу, Вам, само собою, потрібно мати якусь роботу, завдяки якій Ви зможете поповнювати сімейний бюджет. Однак, якщо Ваші плани будуть успішно реалізовані ‒ Ви зможете кинути цю роботу. До слова, непоганою метою сімейного бюджету може бути і збір стартового капіталу для відкриття власної справи.

Як бути, якщо терміново потрібно «закрити дірки» в сімейному бюджеті

Навіть найбільш прагматичні люди часто потрапляють в такі ситуації, за яких вони потребують тисячі-двох в борг до зарплати. У даній ситуації люди зазвичай звертаються за допомогою до своїх рідних чи близьких. Але як бути, якщо вони в даний момент не можуть виручити Вас?

Саме для того, аби допомогти людям вирішити такі проблемні ситуації, на українському кредитному ринку успішно функціонує компанія Глобал Кредит. В нашій компанії Ви маєте можливість просто і дуже швидко отримати онлайн кредит на карту або готівкою у відділеннях компанії. Для його отримання необхідно надати мінімальний пакет документів і витратити не більше 15 хвилин на заповнення анкети. Після того, як заявка буде схвалена, Ви отримаєте необхідну суму в найближчій філії компанії або ж на свою банківську картку.

Швидкі онлайн кредити на картуКредити з 18 років на картуТермінові кредити без відмови онлайнКредит онлайн на карту без довідок про доходиКредитний онлайн-калькуляторЦілодобові кредити на картуСпоживчий кредит на картуКредити на карту онлайн з поганою кредитною історієюТерміново гроші в борг не виходячи з домуОнлайн кредит 365 днівЕкпрес-кредит онлайн на картуМиттєві, моментальні кредити на картуКредит без застави та поручителівШвидкі кредити для підприємцівОнлайн кредити, гроші до зарплатиІнтернет-кредитування на карту онлайнОнлайн заявка на швидки кредит готівкоюМікрокредити в Україні на карту і готівкоюМінікредити в Україні готівкою та на картуОнлайн кредити, займи на банківську картуКредити на карту не виходячи з дому від Глобал КредитШвидко гроші на карту онлайн та готівкоюСловник кредитних термінів і визначеньТермінові кредити оналйн на картуУчасники ринку мікрокредитувания України