04 Вересня 2017

Цікаві факти про українські купюри і монети

Цікаві факти про українські купюри і монети

Рівно 21 рік тому в гаманцях українців з'явилася нова національна валюта - гривня. Ця валюта стала гідною заміною купоно-карбованців. 2 вересня 1996 роки люди стали обмінювати свої заощадження на гривні. Після грошової реформи обмін здійснювався за курсом 100 000 карбованців за 1 гривню.

Цей знаменний день в історії - поява гривні - ми вирішили відзначити публікацією серії цікавих фактів про українську гривню. Ви не знаєте, які факти пов'язані з монетами і купюрами? Тоді ознайомтеся із запропонованою нами інформацією.

Факти про банкноти

  1. Мало хто знає, чому купюру назвали саме «гривня». Вважається, що ця назва походить від назви, яка приліпилася до металевої прикраси. Вона нагадувало обруч або медальйон на ланцюгу. Дуже давно подібну прикрасу надягали на шию.
  2. У 1996 році, в період з 2 по 16 вересня, в Україні відбулася грошова реформа. Саме тоді гривня стала єдиним законним способом здійснення платежів в Україні.
  3. Перші партії купюр зразка 1992 року були виготовлені на території Канади. Зразка ж 1994 року друкувалися у Великобританії.
  4. У наш час купюри друкують на спеціальній фабриці, яка належить Національному банку України. Її відкрили в 1994 році, оскільки необхідно було перенести виготовлення банкнот на власну територію.
  5. Василь Лопата та Борис Максимов - це художники, які в 1991-1992 роках брали участь у розробці дизайну банкнот валюти нашої країни.
  6. Протягом 20-ти років папір, що використовувався для виготовлення купюр, робили з бавовни. Однак цього року для створення грошей вирішили використовувати матеріал з волокнами льону, яких в складі паперу до 20%.
  7. У системі захисту сучасної гривні приблизно 20 елементів, які не дозволять підробити банкноти. Такі запобіжні заходи можна порівняти із захистом, який використовується для виготовлення євро.
  8. Кількість підроблених банкнот наразі мізерно мала. Зазвичай це купюри номіналом від 50, 100 і 200 гривень.
  9. У грошовому обігу зараз знаходиться 9 номіналів купюр.
  10. Минулого року в готівковому обороті перебувало 2,8 мільярда банкнот, загальна сума яких перевищувала 305 мільярдів гривень.
  11. В обороті переважають купюри, номінал яких становить 200 гривень - 548,3 мільйона штук. Це 20% від зареєстрованої кількості купюр.

Факти про монети

  1. У 1991 році звичні всім монети хотіли назвати «крок». Однак після тривалих міркувань було прийнято рішення назвати монети «копійками».
  2. Перші монети виготовлялися в 1992 році на Монетному дворі Італії. Через 4 роки виробництво монет перенесли до Луганська. Зараз же монети виготовляють в Банкнотно-монетному дворі Національного банку України (у місті Києві).
  3. Український художник Василь Лопатов займався розробкою дизайну всіх монет, які відомі в наш час.
  4. У березні 1997 року країна вперше «побачила» монету номіналом 1 гривня.
  5. Дрібні монети (номіналом 1, 2, 5 копійок) виготовляють з нержавіючої сталі. Копійки номіналом 10, 25 і 50 виготовлені з алюмінієвої бронзи і латуні, однак зараз почали користуватися низьковуглецевою сталлю з гальванопокриттям латунню. Алюмінієва бронза і латунь - це матеріали, які використовуються для виготовлення монети номіналом в одну гривню.
  6. На лицьову сторону монет нанесено малий герб нашої країни, обрамлений двома дубовими листочками і двома колосками. На зворотному боці вказаний показник номіналу монети, доповнений вінком з листочків і ягід, схожих на калину.
  7. На сьогоднішній день в обігу перебуває 7 номіналів монет.
  8. У 2016 році в обороті перебувало 12,4 мільярда монет. Їх загальна сума сягала 1,9 мільярда гривень.
  9. Найбільше в обороті монет, номінал яких становить 10 копійок. Це 29% від загальної кількості монет.
  10. На кожного громадянина України припадає 278 монет.

Аверс і реверс купюр

Аверс - це лицьова сторона кожної банкноти. Реверс є зворотною стороною купюр. Отже, в чому ж особливості аверсу і реверсу кожного з варіантів?

1 гривня

1 гривня 1 гривня реверс

Аверс: показано освячення церкви Богородиці в 996 році (перший християнський кам'яний храм, заснований Володимиром Великим).

Реверс: художня композиція - військове спорядження, хрест і елементи декору, які відносяться до часів правління Володимира Великого.

2 гривні

2 гривні 2 гривні реверс

Аверс: зображення срібної монети з гербом, який належить Ярославу Мудрому.

Реверс: художня композиція - збірник законів «Правда Руська», військове обладнання, предмети побуту, а також елементи декору тієї епохи.

5 гривень

5 гривень 5 гривень реверс

Аверс: зображення родового герба, що належить Богдану Хмельницькому.

Реверс: праворуч від церкви - зброя козаків і атрибутика гетьманів.

10 гривень

10 гривень 10 гривень реверс

Аверс: зображення герба, що належить Івану Мазепі.

Реверс: художня композиція - бандура, книги, свічки і чорнильниця, як атрибутика життя і творчості Івана Мазепи.

20 гривень

20 гривень 20 гривень реверс

Аверс: уривок з одного твору Івана Франка.

Реверс: зображення скульптури, розташованої на фасаді Львівського оперного театру - вона символізує «Славу».

50 гривень

50 гривень 50 гривень реверс

Аверс: зображення сторінок книги з написом «Історія України», автором якої був Михайло Грушевський.

Реверс: біля будинку стоять робочий і мешканка села, які були зображені на 100 гривнях УНР в 1918 році.

100 гривень

100 гривень 100 гривень реверс

Аверс: уривок з роботи «Катерина» Тараса Шевченка.

Реверс: силуети кобзаря і хлопчика - фрагмент роботи Тараса Шевченка.

100 гривень нового зразка

100 гривень нового зразка 100 гривень нового зразка реверс

Аверс: лицьова сторона банкноти, праворуч від портрета Тараса Шевченка, доповнена оптично-змінною палітрою живописця з кінематичним ефектом.

200 гривень

200 гривень 200 гривень реверс

Аверс: композиція з малюнком літературно-меморіального музею Лесі Українки та малюнком українського вінка, який асоціюється з головною героїнею «Лісової Пісні» - Мавкою.

Реверс: лелеки в польоті, які символізують малу батьківщину відомої поетеси - Полісся.

500 гривень

500 гривень 500 гривень реверс

Аверс: зображення фонтану з написом «Нерівне всім рівність» з авторського малюнка Григорія Сковороди.

Реверс: зображення відомого витвору Григорія Сковороди під назвою «Піфагорів трикутник».

У 1996 році був підписаний указ про те, що гривня призначається офіційною валютою нашої країни. Другого вересня люди отримали можливість обміняти свої заощадження на гривні. Обмін проводився до 1998 року. З того часу деномінацій гривні більше не проводилося, проте вартість гривні в «твердих» валютах певним чином зменшилася. Так, якщо в 1996 році американський долар оцінювався в 2 гривні, то зараз близько 25-26 гривень.

Швидкі кредити в гривні від Глобал Кредит

Як ми побачили, в українських купюрах і монетах закладено багато фактів з української історії та символіки, але основне призначення грошей - це здійснення розрахункових операцій, і цілком природно, що виникають ситуації, коли необхідно здійснити покупку, а потрібної суми грошей не вистачає. В такому випадку не потрібно засмучуватись, тому що на фінансовому ринку України з 2012 року працює експерт мікрокредитування «Глобал Кредит». Наша компанія видає швидкі кредити мешканцям України на вигідних умовах:

  • Максимальна сума кредиту: 10 000 гривень
  • Термін кредитування: до 14 днів
  • Час оформлення: 15 хвилин

з мінімальними вимогами до позичальників:

  • Документи: паспорт і податковий код
  • Вік: 18-71 рік
  • Постійний грошовий дохід: робота, пенсійне забезпечення

На вибір надається два варіанти отримання мікрокредиту:

  • Після оформлення заявки на сайті можна отримати гроші на карту онлайн
  • Також можна отримати кредит готівкою, звернувшись до найближчого відділення компанії
Швидкі онлайн кредити на картуКредити з 18 років на картуТермінові кредити без відмови онлайнКредит онлайн на карту без довідок про доходиКредитний онлайн-калькуляторЦілодобові кредити на картуСпоживчий кредит на картуКредити на карту онлайн з поганою кредитною історієюТерміново гроші в борг не виходячи з домуОнлайн кредит 365 днівЕкпрес-кредит онлайн на картуМиттєві, моментальні кредити на картуКредит без застави та поручителівШвидкі кредити для підприємцівОнлайн кредити, гроші до зарплатиІнтернет-кредитування на карту онлайнОнлайн заявка на швидки кредит готівкоюМікрокредити в Україні на карту і готівкоюМінікредити в Україні готівкою та на картуОнлайн кредити, займи на банківську картуКредити на карту не виходячи з дому від Глобал КредитШвидко гроші на карту онлайн та готівкоюСловник кредитних термінів і визначеньТермінові кредити оналйн на картуУчасники ринку мікрокредитувания України