19 Червня 2017

Афери з кредитними картами. Як не стати жертвою?

Афери з кредитними картами. Як не стати жертвою?

Двадцять перше століття впевнено наступає на п'яти. Банки одними з перших почали впроваджувати сучасні технології, але лише в останні 10 років українці почали масово переходити з готівки на пластикові карти. Звичайно ж, шахраї також не дрімають - нові способи обману з'являються настільки ж швидко. Про найпоширеніші афери та способи боротьби з ними читайте у нас.

SIM-карту заблоковано

SIM-карту заблоковано

Останнім часом багато українців використовують відомий торговий майданчик OLX, розміщуючи на ньому пропозиції з продажу. Шахраї відправляють повідомлення в стилі покупця, а-ля «Мене зацікавила ваша пропозиція (товар). Залиште номер карти і мобільний. 100 % оплата». При цьому сам покупець нічого не продає на майданчику, його особисті дані не вказані, а ім'я аккаунта називається за форматом «покупець-Hjoasd», тобто набір випадкових символів.

Ось тут вступає в дію шахрайська схема. Якщо ви повідомляєте номер телефону і карти, то у шахрая на руках є всі необхідні дані. На ваш телефон передзвонюють з трьох різних номерів, при цьому, не чекаючи вашої відповіді. Чекають, поки ви передзвоните, але не відповідають на дзвінок. Після чого ваш мобільний поповнюють на невелику суму. Як тільки платіж проходить, шахрай дзвонить в центр підтримки оператора, проходить аутентифікацію - називає дату останнього поповнення і номера, з яких останній раз дзвонили на мобільний. Просить зробити дублікат сім-карти, оскільки попередня зламана або загублена. Номер на деякий час блокують, сім-карта у шахрая, доступ до онлайн-банків отриманий - готово!

На жаль, совість у шахраїв відсутня, і вони не гребують наживатися на хворих дітях. Дуже часто шахраї беруть дані з відкритих оголошень про збір грошей. Зовсім недавно шахраї вкрали близько 25 тисяч гривень з карти матері хворого хлопчика. При цьому використовувалася саме ця схема.
На даний момент, банки хочуть домовитися з компаніями операторів мобільного зв'язку про більш складні процедури для того, аби провести перевипуск сім-карти, а доки - посилити захист і попередити клієнтів про можливе шахрайство. Поки дана ситуація знаходиться лише на етапі переговорів, тому кожному з нас потрібно самостійно дотримуватися необхідних заходів безпеки і не потрапляти на вудку.

Порада: уважно стежте за станом рахунку вашого телефону. Якщо раптом вам «з нізвідки» поповнили рахунок, і ви не знаєте, хто це зробив, заблокуйте свої банківські карти, які пов'язані з даним мобільним номером. Після чого передзвоніть на гарячу лінію оператора і банку.

Готівка без картки

Готівка без картки

Все той же OLX, все ті ж шахраї, але цього разу інший принцип обману. Цілком реальний покупець, з фотографією і «правильними» даними звертається за покупкою. «Мені зателефонувала жінка, цікавилася покупкою праски для волосся. Домовлялися, що я відправлю, використовуючи послуги Нової Пошти. Трохи пізніше вона передзвонює і каже мені, що доставка виходить дорого, тому що доведеться заплатити і за доставку товару, і за банківський переказ. Запропонувала сплатити на мою банківську карту. Почала питати номер, термін дії карти. Я відмовилася давати ці дані, і вона скинула виклик», - саме таку історію розповіла Ірина, користувач торгового майданчика OLX.

Багато хто чув про послугу зняття готівки без використання пластикової карти. Відмінно виручає тих, хто забув удома карту. Шахрай йде до банкомату, вводить мобільний телефон жертви (він уже відомий з майданчика OLX). Далі аферист дзвонить жертві і просить сказати код, який тільки що був відправлений на мобільний у вигляді СМС. Нібито, для того, щоб відправити гроші. Якщо продавець повідомляє код, то шахрай може зняти гроші в той же момент.

Зараз банки вже вжили заходів щодо посилення безпеки, і для того, аби зняти гроші таким чином, необхідно знати пін-код картки, а замість смс-коду здійснюється автоматичний дзвінок з банку. Що, втім, не завжди рятує жертв від втрат - трапляються і довірливі продавці, які повідомляють шахраєві всі дані.

Порада: паролі, які приходять з банку, не можна повідомляти стороннім. Банк пише про це в кожному смс-повідомленні. Те ж саме стосується і пін-коду. Звертайте увагу на те, чим цікавиться покупець: якщо питань про карту більше, ніж про товар - це привід насторожитися і задуматися, чи варто здійснювати цю угоду.

«Цей приз - ваш!»

Ви виграли приз

Давній, поширений, всім відомий, але все одно дієвий спосіб шахрайства. Абонентові приходить смс про виграш великого призу - велика сума грошей, машина, квартира, путівка і т. ін. У тому ж повідомленні міститься прохання про внесення грошей «для оплати податку», «для реєстрації призу», «для доставки» і т. п., також додається адреса сайту, де можна дізнатися деталі, реквізити для переказу.

Найдивніше полягає в тому, що абонентів нітрохи не напружує нелогічність такого повідомлення - якщо людина не брала участі в лотереї або розіграші, то, як вона може виграти? Але, як то кажуть, на халяву й оцет солодкий - люди вірять і ведуться.

Нещодавно, в службу безпеки великого банку України звернувся харків'янин, попросивши допомоги. Він розповів, що недавно отримав смс, в якому повідомлялося, що він отримав машину, вигравши її в лотереї. У тій же смс було посилання на сайт, де можна було подивитися подробиці. Чоловік звернувся до онука за допомогою, щоб відвідати сайт. На сайті було написано, що для отримання автомобіля, потрібно перевести кілька тисяч гривень на зазначені реквізити, щоб «зареєструвати автомобіль». Пенсіонер повівся на це і перевів всю необхідну суму.

Однак через кілька днів ейфорія почала спадати, а обіцяний приз так і не з'явився, і тоді чоловік звернувся в поліцію. Після перевірки виявилося, що вказана адреса веде на точну підробку відомого автосалону Харкова. Звичайно ж, повернути гроші вже було неможливо, оскільки чоловік перевів їх самостійно, без примусу, і це вважалося звичайною операцією з переказу грошей. До тих пір, поки люди, віритимуть в це, шахраї практикуватимуть дану схему обману, тому сайти-обманки створюються регулярно, формально схема працює, жертв все більше, але повернути гроші можливості немає.

Порада: при отриманні такого смс - ігноруйте його. Безкоштовного нічого не буває, а такі великі виграші без жодних зусиль з вашого боку і зовсім неможливі.

Гроші вперед, товар ... а який, власне, товар?

Найпростіший, але від цього не менш популярний обман - це незакінчені операції купівлі-продажу. Жертва хоче купити товар у продавця з іншого міста. Домовляється про угоду, відправляє гроші, відправляє підтвердження продавцю. А далі - дні очікування. Від продавця ні відповіді, ні привіту, як то кажуть. Товару немає, номера накладної відправленого товару теж немає.

Порада: сплачуйте товар після або при його отриманні. Так, це буде дорожче, але зате ви точно отримаєте свій товар.

Карта заблокована банком

Карту заблокировано банком

Популярний спосіб обману, який підходить лише для дуже довірливих людей, тому найчастіше на цю вудку трапляються пенсіонери. На мобільний приходить смс про те, що ваша карта заблокована. А для того, щоб дізнатися подробиці, потрібно зателефонувати за номером, вказаним в повідомленні. При дзвінку за номером, вам відповідає нібито «гаряча лінія», після чого оператор з'ясовує всю інформацію про карту, і далі, знімають гроші з карти.

Порада: банк може надіслати таке повідомлення з номера гарячої лінії або офіційного банківського телефону, який вказаний на вашій картці. Якщо номер інший - це не банк. Щоб перевірити інформацію, потрібно зателефонувати на гарячу лінію банку.

Як захистити себе від шахраїв?

Необхідно пам'ятати кілька простих правил:

  • Працівники будь-якого банку не вимагають від клієнта надання особистих даних або інформації про карту - у них ці дані вже є;
  • Нікому не повідомляйте термін дії карти.
  • Нікому не повідомляйте ваш PIN-код і CVV-код.
  • Не слід давати карту стороннім людям.
  • По можливості, не залишайте свій фінансовий номер телефону в мережі Інтернет.
    Найбільш часто шахраї намагаються зняти гроші з кредитних карт, але іноді «під роздачу» потрапляють і карти для соціальних виплат.

Як взяти безпечно кредит на банківську карту?

Останнім часом в Україні стали популярні швидкі кредити онлайн на банківську карту. Звичайна річ, потрібно пам'ятати, що шахраї не сплять і розробляють схеми отримання конфіденційних даних, намагаючись видати себе за компанії,  які видають такі кредити. На що слід звернути увагу, при оформлення заявки на онлайн кредит в Інтернеті, що убезпечити себе від незаконних дій шахраїв:

  • На сайті повинен бути присутнім телефонний номер служби підтримки (міський, короткий або номер на 0-800)
  • Сайт повинен працювати на безпечному протоколі, який виключає перехоплення конфіденційних даних в момент заповнення онлайн-заявки
  • Компанія повинна мати зареєстровану торгову марку, під якою вона пропонує свої послуги (сайт в домені .ua, або представники компанії повинні на вимогу надати копію свідоцтва про реєстрацію торгової марки)
  • Повинні бути вказані фізичні адреси компанії та її відділень, розташування яких можна перевірити
  • На сайті компанії повинні бути вказані правила оформлення кредиту і приклад дійсного договору
  • На сайті компанії повинні бути представлені копії реєстраційних документів та ПІБ директорів/засновників компанії.
Швидкі онлайн кредити на картуКредити з 18 років на картуТермінові кредити без відмови онлайнКредит онлайн на карту без довідок про доходиКредитний онлайн-калькуляторЦілодобові кредити на картуСпоживчий кредит на картуКредити на карту онлайн з поганою кредитною історієюТерміново гроші в борг не виходячи з домуОнлайн кредит 365 днівЕкпрес-кредит онлайн на картуМиттєві, моментальні кредити на картуКредит без застави та поручителівШвидкі кредити для підприємцівОнлайн кредити, гроші до зарплатиІнтернет-кредитування на карту онлайнОнлайн заявка на швидки кредит готівкоюМікрокредити в Україні на карту і готівкоюМінікредити в Україні готівкою та на картуОнлайн кредити, займи на банківську картуКредити на карту не виходячи з дому від Глобал КредитШвидко гроші на карту онлайн та готівкоюСловник кредитних термінів і визначеньТермінові кредити оналйн на картуУчасники ринку мікрокредитувания України