06 Лютого 2017

Історія походження української гривні

Історія походження української гривні

Кожного дня ми активно користуємося своїми національними грошима, але мало хто знає, що назва актуальної для нас гривні це відгук грошової одиниці Стародавньої Русі.

Звідки походить слово «гривня»?

Перші гривні мали незвичний для сучасної людини вигляд. Вони були виконані у формі обруча з дорогоцінного металу. Їх носили на шиї предки жителів Русі - скіфи. Але назву дали саме слов'яни, адже прикраса носилася на «загривку».

У деяких історичних джерелах вказується, що вагові гривні могли рубати, звідси пішла назва «рубль». За іншою версією рубль і гривня мали однакову вагу, і рублем насправді називали гривню, яка мала шов або, як говорили, в старовину «рубець». Рубець у злитка з'являвся внаслідок залиття металу в спеціальну форму.

Лінгвісти стверджують, що в давньослов'янською мовою правильно було говорити «гривня». Ця валюта так само називається в Конституції України, як в українській версії, так і в офіційному перекладі на російську мову (стаття 99). Класифікація валют і деякі офіційні довідкові джерела вказують, що російська версія назви грошової одиниці - «гривна». Тому обидві назви, активно вживаються в побуті.

Історія виникнення гривні

Перші гривні виглядали як суцільний прут з дорогоцінного металу або як золоті пластини, з'єднані дротом. Згодом так стали називати певну вагову одиницю дорогоцінного металу. Якщо ця вагова одиниця складалася з монет, їх рахували поштучно і називали гривні кун. Спочатку одна вагова срібна гривня дорівнювала одній монеті гривні кун. Пізніше до країни були завезені імпортовані монети, які відрізнялися за вагою, і одна гривня могла дорівнювати 4 гривням кун.

З XI століття і до вторгнення татаро-монгольської орди, гривні виготовляли приблизно зі 150 грамів срібла шестикутниками. З середини XIII століття по всій Русі активно використовувалися новгородські гривні, виготовлені у формі паличок зі срібла (важили близько 204 грам). Їх все частіше стали іменувати «рублями» і з часом назва «гривня» вийшло з ужитку стосовно грошової одиниці. Але «гривенкою» продовжували називати одиницю міри в 204 грами, і так було аж до XVIII століття, коли її замінив фунт, який був рівно вдвічі більший за вагою.

У 1701 році в Російській імперії викарбували срібні монети, номіналом в 10 копійок, їх також називали гривнями. Трохи пізніше так стали іменувати й мідні монети.

У 1918 і по 1924 рік Українська Народна Республіка вирішила вирватися з-під влади Росії і відновити свою культуру та історичну назву національної грошової одиниці гривні. Під час наступу Червоної армії була проведена грошова реформа СРСР і гривню вилучили з обігу.

«Відродження» гривні в двадцятому столітті

У 1990 році, як тільки Україна стала суверенною державою, до рублів, які на той час були в ходу, додалися відрізні купони. На купони можна було отримати дефіцитний товар. У 1991 році Україна стала незалежною і почала друк тимчасових грошей - карбованців.

У Канаді, Франції та Італії тим часом розроблялися гривні. У 1992 і 1993 роках спецпідрозділом «Альфа» проводилась дуже складна операція з охорони і транспортування грошей до України. І вже в 1996 році в країні відбулася грошова реформа і Україна отримала свою нову валюту. Курс обміну становив: 100 000 карбованців за одну гривню. Повна заміна відбулася до 1998 року.

У 1997 році почала свою роботу українська фабрика з виробництва банкнотного паперу в Житомирській області. На Луганському патронному заводі стали випускати металеві монети.

Карбування монет почалося з 1992 року, але в руки громадян вони потрапили лише з 1996 р. Монети, якими ми користуємося, виготовляли в Україні, Італії та Англії.

Номінали і символіка купюр

Офіційний символ гривня отримала в 2004 році, в ході конкурсу, який проводився Національним банком України. Знак виглядає як мала велика літера «г» з двома горизонтальними рисками по центру. Паралельні лінії часто використовуються в грошовій символіці, тому що вони символізують стабільність. За стандартом Юнікод код знаку – U+20B4. Правильне скорочення гривні - лише грн.

З 1996 в обігу були купюри вартістю: 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100. На одному боці банкноти зображувалися відомі українські історичні особистості, на зворотному - архітектурні надбання України.

З 2002 року була введена купюра із зображенням Лесі Українки і вежею Луцького замку, номіналом в 200 грн. У 2006 році з'явилася перша купюра в 500 грн. з відомим письменником і філософом Григорієм Сковородою. Періодично в інтернеті з'являється інформація про те, що до емісії плануються купюри вартістю 1000 грн.

Монети використовуються номіналом у копійках: 1, 2, 5, 10, 25 і 50, а також 1 грн.

Швидкі онлайн кредити на картуКредити з 18 років на картуТермінові кредити без відмови онлайнКредит онлайн на карту без довідок про доходиКредитний онлайн-калькуляторЦілодобові кредити на картуСпоживчий кредит на картуКредити на карту онлайн з поганою кредитною історієюТерміново гроші в борг не виходячи з домуОнлайн кредит 365 днівЕкпрес-кредит онлайн на картуМиттєві, моментальні кредити на картуКредит без застави та поручителівШвидкі кредити для підприємцівОнлайн кредити, гроші до зарплатиІнтернет-кредитування на карту онлайнОнлайн заявка на швидки кредит готівкоюМікрокредити в Україні на карту і готівкоюМінікредити в Україні готівкою та на картуОнлайн кредити, займи на банківську картуКредити на карту не виходячи з дому від Глобал КредитШвидко гроші на карту онлайн та готівкоюСловник кредитних термінів і визначеньТермінові кредити оналйн на картуУчасники ринку мікрокредитувания України